5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel DD60SHI9
Series 9 Integrated Single DishDrawer™ Dishwasher, 6 Place Settings, F Rated
£819
Save £166
Was £985
Free Delivery
Spread the cost:
£68.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 82353/NP
- NO PACKAGING - WAS £985.00
- Place Settings - 6
- Knock to pause function is perfect if you miss a dish
- Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options
- Flexible racking can be folded down to fit bigger dishes
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 410 x 599 x 553
Energy
Rating
| Type | Integrated Single DishDrawerâ„¢ Dishwasher |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | DD60SHI9 |
| Also known as: | 82353 |
| EAN: | 0200000004149 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Knock to pause function is perfect if you miss a dish | |
| Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options | |
| Flexible racking can be folded down to fit bigger dishes | |
| Customise with your own front panel and handle to match your kitchen cabinetry, or choose our stainless steel panel |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Tub material | Plastic |
| Number of place settings | 6 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise level | 43 dB |
| Dishwashing programs | Delicate, Eco, Intensive, Normal, Quick, Rinse |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Energy efficiency class | F |
| Water consumption per cycle | 7.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 61 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 5 A |
| Width | 599 mm |
| Depth | 553 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 30 kg |
| Fisher & Paykel technologies (dish washing) | DishDrawer™, Half Load / Zone Wash Option |
| Package width | 654 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Country of origin | Thailand |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 1st June
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £273 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.