Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel EB60DSX1
Built-In Coffee Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 82719
- Capacity (litres) - 2.5
- With 13 options from Americano to Macchiato, for barista-standard coffee at home
- Your favourite coffee can be memorised to start your desired time, for automatic brewing
- With self-cleaning function for an effortless clean
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 458 x 596 x 484

| Type | Built-In Coffee Machine |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | EB60DSX1 |
| Also known as: | 82719 |
| EAN: | 9415112827192 |
| With 13 options from Americano to Macchiato, for barista-standard coffee at home | |
| Your favourite coffee can be memorised to start your desired time, for automatic brewing | |
| With self-cleaning function for an effortless clean | |
| Part of our suite of companion products, designed to match for flexible configurations |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 2.5 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 4 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 350 g |
| Number of coffee strength settings | 5 |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk tank | Yes |
| Milk tank capacity | 0.5 L |
| Adjustable milk quantity | Yes |
| Heating system | Thermoblock |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of temperature settings | 5 |
| Steam pipe | Yes |
| Water filter | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Country of origin | Italy |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 13 |
| Coffee making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Empty tank detector | Yes |
| Drip tray water level indicator | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Indication light | Yes |
| Easy to use | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 484 mm |
| Height | 458 mm |
| Weight | 33 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 704 mm |
| Package depth | 589 mm |
| Package height | 622 mm |
| Package weight | 33 kg |
| Package weight | 33 kg |
| Type | Coffee/Espresso |
| Pump pressure | 15 bar |
| Steam nozzle | Yes |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.