2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster PROP90DFFSS/C
90cm Dual Fuel Range Cooker Professional Plus Stainless Steel / Chrome, A Rated
£1,699
Save £435
Was £2,134
£1,719 with delivery
Spread the cost:
£141.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 84340/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £2,134
- 5 Hotplate Cooking Zones
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 905 x 900 x 650 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | PROP90DFFSS/C Professional Plus Stainless Steel / Chrome |
| Also known as: | 84340, PROP90DFFSSC Professional Plus Stainless Steel Chrome, PROP90DFFSS/C, PROP90DFFSSC |
| EAN: | 0200000003597 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| 5 Hotplate Cooking Zones | |
| Multi Ring Wok Burner | |
| Programmable Clock |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LCD |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 type | Extra large |
| Cooking zone 4 power | 3500 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Griddle | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 73 L |
| Total oven(s) interior capacity | 140 L |
| Oven gross capacity | 73 L |
| Grill power | 2300 W |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 gross capacity | 67 L |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Height adjustment | 25 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 1.68 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 6.048 MJ |
| Width | 900 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 905 mm |
| Weight | 111 kg |
| Applicability | Universal |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £566.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.