10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit INS9012
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
£339
Service that goes further
- Product code: 859991669790
- Net Capacity - Fridge 136
- Low Frost
- LED Control
- Integrated to fit seamlessly into your kitchen
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 873 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Indesit |
| Model | INS9012 |
| Also known as: | 859991669790 |
| EAN: | 8050147669792 |
| Low Frost | |
| LED Control | |
| Integrated to fit seamlessly into your kitchen |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Fridge door balconies | 2 |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Fridge net capacity | 136 L |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.45 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 93 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 99.8 |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 15 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 873 mm |
| Weight | 33 kg |
| Package weight | 34 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 608 mm |
| Package height | 946 mm |
| Country of origin | Italy |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.