10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HCC58HMSXA
Compact Oven, Stainless Steel, A+ Rated
£379
Save £90
Was £469
£399 with delivery
- Product code: 859991686200/NP
- NO PACKAGING - WAS £469.00
- Capacity (Usable Litres) - 48
- Electrical Connection - Hard-wired
- Compact oven
- Cook 3
- Warranty - 10 years parts and 3 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 559 x 543
Energy
Rating
| Type | Compact Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HCC58HMSXA |
| Also known as: | 859991686200 |
| EAN: | 0200000004097 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Compact oven - our first compact oven to offer 3 levels is ideal for cooking a complete family meal simultaneously. whether you're baking or roasting, you can save up to 43% in energy and 61% in cooking time*, while saving kitchen space. | |
| Cook 3 - cook multiple dishes at the same temperature simultaneously on 3 levels, saving up to 43% in energy and 61% in time*, to create a complete family meal with ease and without flavour transfer. | |
| Pyro self clean - this special cleaning programme safely locks the oven door and heats it to 470c, burning any fat and grease into ashes that can be wiped away at the end for an effortless deep clean. | |
| Soft close - prevent your oven door from slamming shut with our soft-closing hinges. |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 48 L |
| Oven net capacity | 48 L |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Door hinge | Down |
| Cord length | 1.5 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.61 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.91 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Illumination location | Top |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 453 mm |
| Width | 559 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 35 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 450 mm |
Important Product Information: This is a built in Compact Oven, it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Forced air
For cooking different foods that require the same cooking temperature on several shelves at the same time. This function can be used to cook different foods without odours being transferred from one food to another.
Electronic temperature control
Our intelligent temperature sensors minimise temperature swings to within only +/- 2C throughout the whole oven, so you get the best cooking results.
10 years parts and 3 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £126.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.