Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 85C855K C855K
85" QD-Mini LED 4K Ultra HD Smart TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 85C855K
- Screen (Inches/Type) - 85 4K Ultra HD LED
- Operating System - Google TV
- Full Array Local Dimming
- AiPQ Pro Processor
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1122 x 1887 x 418
Energy
Rating
| Type | 85" QD-Mini LED 4K Ultra HD Smart TV |
| Brand | TCL |
| Model | 85C855K C855K |
| Also known as: | 85C855K |
| EAN: | 5901292523497 |
| Full Array Local Dimming | |
| AiPQ Pro Processor | |
| 4K HDR Premium | |
| 144Hz VRR | |
| HDR multi-format | |
| Hdr10+ | |
| Dolby Vision IQ & Atmos | |
| Game Master Pro 3.0 | |
| Google TV | |
| Blue light filter | |
| Onkyo 2.2.2 Sound |
| Display diagonal | 2.16 m (85) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Display brightness | 3500 cd/m² |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 4800 |
| Contrast ratio (typical) | 5600:1 |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Response time | 5.7 ms |
| Native refresh rate | 144 Hz |
| Display refresh rates supported | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 2159 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Operating system version | 12.0 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart modes | IMAX Enhanced, Sports |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO, Netflix, Twitch, YouTube |
| Number of speakers | 6 |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 2.2.2 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio, Dolby TrueHD |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HID, SBC |
| Miracast | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 500 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2024 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, H.265, MKV, MP4, MPG, TS, VP9, WEBM, WMV |
| Audio formats supported | MP3, WMA |
| Image formats supported | BMP, HEIF, JPG |
| Video compression formats | AV1, H.264, H.265, VP9 |
| Ambient mode | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Engine |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 3.0, Game Master Pro 3.0, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Adaptive picture | Yes |
| Multi View | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) out | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 29 |
| On Screen Display (OSD) languages | ALB, Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Estonian, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, LAT, Lithuanian, MAC, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, SER, Slovak, Slovenian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 450 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 412 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 134 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| TCL technologies (AV/TV) | 4K HDR PREMIUM 3300, Apple AirPlay, DTS HD, Dolby Atmos®, Dolby Audio®, Game Master 3.0, Google TV, HDMI ARC, HDMI eARC, HDR (High Dynamic Range), Motion Clarity Pro, T-cast |
| Width (with stand) | 1887 mm |
| Depth (with stand) | 418 mm |
| Height (with stand) | 1122 mm |
| Weight (with stand) | 48 kg |
| Width (without stand) | 1887 mm |
| Depth (without stand) | 39 mm |
| Height (without stand) | 1084 mm |
| Weight (without stand) | 46.1 kg |
| Stand width | 1405 mm |
| Stand depth | 418 mm |
| Package width | 2050 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 1266 mm |
| Package weight | 67.7 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC933 |
| Country of origin | China |
| Sustainability compliance | Yes |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.