10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit BIWMIL71252UKN
Integrated Washing Machine, 7kg, 1200 Spin, White, E Rated
Service that goes further
- Product code: 869991602940
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1200
- Push&Go
- Water Balance+
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 595 x 545
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Indesit |
| Model | BI WMIL 71252 UK N |
| Also known as: | 869991602940, BIWMIL71252UKN |
| EAN: | 8050147602942 |
| Push&Go | |
| Water Balance+ | |
| 8 Rapid Cycles | |
| Wool Care | |
| Auto-clean |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.2 m |
| Water fill | Cold |
| Country of origin | Poland |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 14 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Washing programs | 20°C, Colour, Cotton, Delicate/silk, Eco 40-60°C, Quick 30min, Sport, Synthetics, Synthetics 30°C, White, Wool |
| Foam control system | Yes |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 220 min |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Water Plus | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Indesit technologies (clothes care) | Delicates, Extra Rinse, Push&Go, Water Balance Plus |
| Energy efficiency class | E |
| Energy consumption per 100 cycles | 78 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.78 kWh |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 66 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 68 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £74 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.