Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint NTM118X3XBUK
ActiveCare Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A+++ Rated
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: 869991631380/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £468.97
- Capacity (kg) - 8
- 8kg capacity
- Efficient heat pump dryer
- 15 drying programmes
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 849 x 595 x 655 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | NTM118X3XBUK |
| Also known as: | 869991631380 |
| EAN: | 0200000003169 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| 8kg capacity | |
| Efficient heat pump dryer | |
| 15 drying programmes | |
| Full tank indicator |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Right |
| Drum volume | 120 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.5 m |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | A |
| Drying programs | Wool, Freshen-up, Eco, Cotton, Synthetics |
| Cycle time | 165 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-allergy function | Yes |
| Left-on mode duration | 15 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Annual energy consumption | 175 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to G |
| Connected load | 700 W |
| Current | 10 A |
| Depth | 655 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 849 mm |
| Weight | 44 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 693 mm |
| Package height | 872 mm |
| Package weight | 46.5 kg |
| Country of origin | Poland |
Start delay
Simple and flexible. Adjust the start of your dry program as it suits you best: with the practical start delay function.
Activecare
The innovative ActiveCare Technology reduces by up to 40% the fabric wear out*, minimizing the stress on your garments, so that you can enjoy them for longer. *Up to 40% based on jeans program without ActiveCare
Heat pump dryer
More energy efficient drying. By using a pump instead of a conventional heating element you obtain the same drying result at a lower temperature: 40 C instead of 60 C average temperature allowing you to save energy.
Inverter motor
The Inverter motor enables silent operation, long lasting performances and high energy efficiency.
Energy efficiency class a+++
The triple plus for you. Be kind to your budget and the environment - thanks to the especially low consumption with energy efficiency class A+++. For economic and environmentally-friendly drying.
8 kg capacity
More space for your laundry with the spacious 8 kg capacity drum.
Quickcleaning
An innovative solution in cleaning: a smaller and lighter condenser filter that can be cleaned easier and quicker than before.
Direct drain
Enjoy easier maintenance by connecting your dryer's drain hose to the drain pipe in your home. No need to empty the water tank anymore.
Crease care option
Less creasing, less ironing, less hassle. Pre- and Post-Creasecare occasionally tumble the load with no heat the ideal solution if youre not around at the end of the cycle.
Pre-ironing cycle
This cycle makes it easy to remove creases from dried clothing... and thats before ironing! Thanks to the specific cycle algorithm, the air is warmed in order to loosen the fibres and reduce the creases while providing optimal fabric protection, in just few minutes!
Reversible door
Reversible door hinge allows you to change the direction in which the door opens in order to adapt seamlessly to your home.
Refresh programme
A 20 minute cool programme that works on dry clothes to air and refresh them an alternative to washing items youve only worn once or that have been unpacked from storage.
Cuddly toys cycle
A delicate drying cycle conceived to dry cuddly toys easier. Low temperatures and a soft mechanical action help to maintain the original look and shine of fur and cuddly toys fabrics.
Jeans program
Special program for jeans. Offers particularly even drying, especially for thick cotton fabrics.
Silk program
Quality fabrics require caution and care. With this silk program even your most delicate clothes will be dried with particular care.
Wool program
The wool program cares for your woollen garments with especially gentle treatment during the last phase of the drying process.
Xxl program
The program for large laundry. Thanks to the XXL program you can dry particularly large laundry items efficiently through to the core, even duvets.
Dryness levels
The cycle will automatically end when the desired dryness level is reached thanks to sensors that monitor moisture and temperature levels inside the dryer. This feature guarantees ultimate care for your clothes and ensures maximum energy efficiency.
Child safety lock
Safety first. The integrated child safety lock protects curious children. Unintentional activation or adjusting of the programs is not possible with the child safety lock enabled.
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Loading
You've added an item to your basket.