10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit I3BL626UK
Semi Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, E Rated
£259
- Product code: 869991670890
- Place Settings - 14
- Push&Go
- Fast&Clean Cycle
- Half Load
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 555
Energy
Rating
| Type | Semi Integrated Dishwasher |
| Brand | Indesit |
| Model | I3BL626UK |
| Also known as: | 869991670890 |
| EAN: | 8050147670897 |
| Push&Go | |
| Fast&Clean Cycle | |
| Half Load | |
| 9.5L Water Consumption |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control type | Buttons |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Intensive 65°C, Mixed, Pre-wash, Quick 29min |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 215 min |
| Overflow protection | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 8 h |
| Left-on mode duration | 12 min |
| Half-load | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 95 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 35.5 kg |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Semi Integrated Dishwashers
A semi integrated dishwasher is partially covered by a furniture door, with the control panel readily accessible (and in full view) at the top of the fascia. All semi integrated dishwashers will need a partial-height cabinet door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £86.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.