10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint UH6F2CW
Frost Free Tall Freezer, White, E Rated
£469
Save £30
Was £499
Service that goes further
- Product code: 869991671700
- Net Capacity - 228 Litres
- No Frost
- Fast Freeze
- Super Silent
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1670 x 595 x 645
Energy
Rating
| Type | Frost Free Tall Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | UH6F2CW |
| Also known as: | 869991671700 |
| EAN: | 5054645671700 |
| No Frost | |
| Fast Freeze | |
| Super Silent | |
| Power Safe |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Freezer net capacity | 228 L |
| Freezing capacity | 17 kg/24h |
| Storage time during power failure | 24 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.45 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 230 kWh |
| Connected load | 150 W |
| Energy usage | 230 kWh/24h |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 645 mm |
| Height | 1670 mm |
| Weight | 59 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 640 x 725 x 1735 mm |
| Package weight | 60.89 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package height | 1735 mm |
| Package weight | 60.9 kg |
| Control position | Internal |
| Freezer interior light | Yes |
| Total net capacity | 223 L |
| Country of origin | Turkey |
No frost system
Hotpoints No Frost technology completely prevents the formation food items are preserved better, packages dont stick together and removing the ice by hand is no longer necessary.
Energy class e
At energy class E this appliance delivers high performance, while always operating in an environmentally-friendly manner.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.