Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint NM11 1048 WC A UK
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 869991681720
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- ActiveCare
- ActiveLoad
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 605 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hotpoint |
| Model | NM11 1048 WC A UK |
| Also known as: | 869991681720 |
| EAN: | 5054645681723 |
| ActiveCare | |
| ActiveLoad | |
| A-20% Energy Class | |
| Steam Hygiene | |
| Steam Refresh | |
| Rapid / Green Option | |
| Stop & Add | |
| Final Care |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LCD |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Door type | Tempered glass |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.2 m |
| Drum volume | 71 L |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Country of origin | Italy |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Timer | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Hotpoint technologies (clothes care) | Active Care, Active Load, ActiveCare, Anti-stain, PRO-Inverter motor, Rapid 30, Rapid option, Steam Hygiene, Steam Refresh, Stop & Add, Wool Cycle |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 41 kWh |
| Water consumption per cycle | 45 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.41 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 605 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 75.9 kg |
| Depth with door closed | 639 mm |
| Depth with door open | 1045 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 77.5 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
You've added an item to your basket.