10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit BDE 107436 WV UK
Washer Dryer, 10kg/7kg, 1400 Spin, White, D Rated
£449
Save £150
Was £599
Free Delivery
- Product code: 869991685030/NP
- NO PACKAGING - WAS £599.00
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 7
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Push & Go
- Steam Cycles
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 605 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Indesit |
| Model | BDE 107436 WV UK |
| Also known as: | 869991685030 |
| EAN: | 0200000004090 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Push & Go | |
| Steam Cycles | |
| Ariel PODs Cycle | |
| Wash & Dry 45' | |
| 15 Minute Cycle | |
| Woolmark | |
| Autoclean |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | white |
| Door colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Display type | LCD |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 71 L |
| Motor type | Brushless |
| Tub material | Plastic |
| Door panel included | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Cycle time washing | 59 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Cycle time washing & drying | 45 min |
| Number of washing programs | 16 |
| Number of drying programs | 12 |
| Adjustable temperature | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Easy iron function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Liquid detergent container | Yes |
| Cord length | 1.2 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 52 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 51 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 66 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 342 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.51 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.42 kWh |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Number of programs | 16 |
| Locking | Yes |
| Country of origin | Italy |
| Indesit technologies (clothes care) | Ariel PODS® Cycle, Auto Clean, Push&Go, Push&Go with SteamTechnology, Wash & Dry 45' |
| Depth | 605 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 73.4 kg |
| Depth with door closed | 620 mm |
| Depth with door open | 1069 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 655 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 74.9 kg |
| Normal washing program | Yes |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £149.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.