10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit INK 21411 G4UK
Total No Frost Fridge Freezer, 60/40, Silver, E Rated
Retail Price
£309.99
Save £30
Was £339.99
Service that goes further
- Product code: 869991698230
- Net Capacity - Fridge 209 Litres/Freezer 92 Litres
- Total No Frost
- Fresh Space
- Fast Freeze
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1796 x 595 x 665
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Indesit |
| Model | INK 21411 G4UK |
| Also known as: | 869991698230 |
| EAN: | 8050147698235 |
| Total No Frost | |
| Fresh Space | |
| Fast Freeze | |
| Fridge Door Open Indicator |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 301 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 209 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 92 L |
| Freezing capacity | 4.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 241 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 1796 mm |
| Weight | 63.5 g |
| Indesit technologies (food storage) | Fast Freeze, Fresh Space, Fresh Space+, No Frost, Power Safe, Total No Frost |
| Package weight | 66 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 1854 mm |
| Package weight | 66 g |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | Romania |
| Split type | 60/40 |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £5.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.