10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit I55V1 112S UK
Under Counter Fridge with Ice Box, Silver, E Rated
£209
- Product code: 869991700120
- Net Capacity - Fridge 101 Litres/Ice Box 13 Litres
- Low Frost
- Adjustable Shelves
- LED Lighting
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 840 x 540 x 590
Energy
Rating
| Type | Under Counter Fridge with Ice Box |
| Brand | Indesit |
| Model | I55V1 112S UK |
| Also known as: | 869991700120 |
| EAN: | 8050147700129 |
| Low Frost | |
| Adjustable Shelves | |
| LED Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 101 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 137 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 99.5 |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 540 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 840 mm |
| Weight | 29 g |
| Package weight | 33.5 kg |
| Package width | 576 mm |
| Package depth | 601 mm |
| Package height | 896 mm |
| Package weight | 33.5 g |
| Indesit technologies (food storage) | Low Frost, Push&Go |
| Freezer net capacity | 13 L |
| Freezer position | Top-placed |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.