10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit I55R1 112W UK
Under Counter Larder Fridge, White, E Rated
£199
Service that goes further
- Product code: 869991700410
- Net Capacity - Fridge 128 Litres
- Adjustable Shelves
- LED Lighting
- Reversible Door
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 840 x 540 x 590
Energy
Rating
| Type | Under Counter Larder Fridge |
| Brand | Indesit |
| Model | I55R1 112W UK |
| Also known as: | 869991700410 |
| EAN: | 8050147700419 |
| Adjustable Shelves | |
| LED Lighting | |
| Reversible Door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Fridge door balconies | 3 |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 128 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge temperature range | 10 - 43 °C |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 90 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 99.6 |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 540 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 840 mm |
| Weight | 27 kg |
| Package weight | 32 kg |
| Package width | 576 mm |
| Package depth | 601 mm |
| Package height | 896 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Indesit technologies (food storage) | Fresh Space, Low Frost |
| Country of origin | Turkey |
| Net weight | 27 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.