10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IKNH 1261 W4UK
No Frost Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£329
- Product code: 869991702410
- Net Capacity - Fridge 168 Litres/Freezer 102 Litres
- LED Lighting
- Reversible door
- Open Space Freezer
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 575
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Indesit |
| Model | IKNH 1261 W4UK |
| Also known as: | 869991702410 |
| EAN: | 8050147702413 |
| LED Lighting | |
| Reversible door | |
| Open Space Freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 168 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 245 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 g |
| Indesit technologies (food storage) | Flexible Inner Door, Fresh Space, No Frost, Power Safe |
| Package weight | 61 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 g |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 22nd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.