10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPKH1261W4UK
No Frost Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£379.99
- Product code: 869991702440
- Net Capacity - Fridge 168 Litres/Freezer 102 Litres
- No frost
- Fresh zone
- Adjustable shelves
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 575

Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPKH1261W4UK |
| Also known as: | 869991702440 |
| EAN: | 5054645702442 |
| No frost - ensures a constant air flow inside the freezer to prevent the build up of frost, so you'll never need to manually defrost at home. | |
| Fresh zone - a dedicated drawer that maintains the correct temperature for crisp salad and long lasting vegetables. | |
| Adjustable shelves - give added flexibility to accommodate larger items effortlessly. | |
| Led interior lighting - illuminate the interior of your fridge so you can see everything clearly. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Fridge net capacity | 168 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 245 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 kg |
| Hotpoint technologies (food storage) | Fresh Zone, Fresh Zone 0°C, Fresh Zone+, Frost Free, No Frost, Power safe |
| Package weight | 61 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Split type | 50/50 |
Automatic defrosting
Automatic defrosting prevents the formation of ice on the freezers walls and frost inside the fridge, thereby ensuring the proper performance of the appliance and prolonging its durability.
Energy class e
At energy class E this appliance delivers high performance, while always operating in an environmentally-friendly manner.
Led lighting
Brighten up the contents of your fridge. Bright LED lighting illuminates the interior of your fridge so you can see everything clearly.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £126.66 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.