10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit ITG5GMW
Gas Cooker with Separate Grill, White, A+ Rated
- Product code: 869991709570
- Oven Capacity (Usable Litres) - 54
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Gas Cooker with Separate Grill |
| Brand | Indesit |
| Model | ITG5GMW |
| Also known as: | 869991709570 |
| EAN: | 8050147709573 |
| Easy Clean Enamel | |
| Fast Preheat | |
| Light in Oven | |
| Fast Boil | |
| Flame Failure Device | |
| Auto Ignition | |
| Enamel Pan Supports |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | White |
| Handle material | Metal |
| Housing material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Cord length | 120 m |
| Internal coating | Enamel |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Gas type | NG + LPG (Propane/Butane) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Semi-fast |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 diameter | 75 mm |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Semi-fast |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 diameter | 75 mm |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 2900 W |
| Cooking zone 3 diameter | 100 mm |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Fast electric plate |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 diameter | 55 mm |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 54 L |
| Total oven power | 2500 W |
| Oven position | Bottom |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Viewing window | Yes |
| Number of oven grids | 2 |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Number of functions | 1 |
| Oven type | Conventional |
| Fast heat | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning technology | EasyClean |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 power source | Gas |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 2300 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Connected load (electric) | 2500 W |
| Energy consumption (conventional) | 1.31 MJ |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate set | Yes |
| Number of grill plates | 1 |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Number of grill plate handles | 1 |
| Oven rack | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 44.5 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 48 kg |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 29th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.