10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint DIH 10D W
Built-In Electric Double Oven, White, A Rated
Service that goes further
- Product code: 869991712510
- Capacity (Usable Litres) - 38/75
- Electrical Connection - Hard-wired
- Enamel liners in both cavities
- Digital display
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 890 x 594 x 567
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | DIH 10D W |
| Also known as: | 869991712510 |
| EAN: | 5054645712519 |
| Enamel liners in both cavities - hotpoint has your oven cleaning covered with easy to wipe clean enamel liners, so you spend less time cleaning the oven. | |
| Digital display - the digital display gives you feedback at a glance, so you can set the timer, and your oven will alert you when your meal is ready. | |
| Programmable timer - when you're juggling a busy household, our handy programmable timer has your back. it alerts you when your meal is ready, so you wont have to worry about overcooking dinner. | |
| Twin grill - the twin variable grill option means you can choose to use the full grill, or only heat up half of the grill's surface if you're cooking something small - saving you energy. |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 113 L |
| Total oven power | 4300 W |
| Oven net capacity | 75 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Fan heating | Yes |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | White |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 3 |
| Cord length | 120 m |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.82 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 4300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 18.8 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.68 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 25 W |
| Hotpoint technologies (cooking) | Digital display, Timer, Twin variable grill |
| Width | 594 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 890 mm |
| Weight | 46 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 950 mm |
| Package weight | 49.2 kg |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Electronic temperature control
Our intelligent temperature sensors minimise temperature swings to within only +/- 2C throughout the whole oven, so you get the best cooking results.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.