10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint DIH 82G B
Built-In Electric Double Oven, Black, A Rated
- Product code: 869991712590
- Capacity (Usable Litres) - 38/71
- Electrical Connection - Hard-wired
- Catalytic liners in both cavities
- Digital display
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 890 x 594 x 567
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | DIH 82G B |
| Also known as: | 869991712590 |
| EAN: | 5054645712595 |
| Catalytic liners in both cavities - catalytic liners are special panels that catch fat spits and grease, removing them naturally during the cooking process, so when your passion is cooking, not cleaning, hotpoint has you covered. | |
| Digital display - the digital display gives you feedback at a glance, so you can set the timer, and your oven will alert you when your meal is ready. | |
| Programmable timer - when you're juggling a busy household, our handy programmable timer has your back. it alerts you when your meal is ready, so you wont have to worry about overcooking dinner. | |
| Twin grill - the twin variable grill option means you can choose to use the full grill, or only heat up half of the grill's surface if you're cooking something small - saving you energy. |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 109 L |
| Total oven power | 5000 W |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Top heating + Grill | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Fan heating | Yes |
| Cleaning type | Catalytic (full) |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 3 |
| Cord length | 120 m |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.81 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 5000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 21.7 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.68 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 25 W |
| Hotpoint technologies (cooking) | Catalytic / Stay Clean liners, Digital display, Easy to clean, Timer, Twin variable grill |
| Width | 594 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 890 mm |
| Weight | 53.3 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 950 mm |
| Package weight | 56.1 kg |
| Annual energy consumption | 0.95 kWh |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £143.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.