10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint DIH 10D IX
Built-In Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
£339.99
Save £19.01
Was £359
- Product code: 869991712600
- Capacity (Usable Litres) - 38/75
- Electrical Connection - Hard-wired
- Enamel liners in both cavities
- Digital display
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 890 x 594 x 567
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | DIH 10D IX |
| Also known as: | 869991712600 |
| EAN: | 5054645712601 |
| Enamel liners in both cavities - hotpoint has your oven cleaning covered with easy to wipe clean enamel liners, so you spend less time cleaning the oven. | |
| Digital display - the digital display gives you feedback at a glance, so you can set the timer, and your oven will alert you when your meal is ready. | |
| Programmable timer - when you're juggling a busy household, our handy programmable timer has your back. it alerts you when your meal is ready, so you wont have to worry about overcooking dinner. | |
| Twin grill - the twin variable grill option means you can choose to use the full grill, or only heat up half of the grill's surface if you're cooking something small - saving you energy. |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 113 L |
| Total oven power | 4300 W |
| Oven net capacity | 75 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Top heating + Grill | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Fan heating | Yes |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 3 |
| Cord length | 120 m |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 4300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 18.8 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 25 W |
| Hotpoint technologies (cooking) | Digital display, Easy to clean, Timer, Twin variable grill |
| Width | 594 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 890 mm |
| Weight | 45.6 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 950 mm |
| Package weight | 49 kg |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Electronic temperature control
Our intelligent temperature sensors minimise temperature swings to within only +/- 2C throughout the whole oven, so you get the best cooking results.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.