10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit DUI 12D IX
Built-Under Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
£279
Save £100.99
Was £379.99
£299 with delivery
- Product code: 869991712680/NP
- NO PACKAGING - WAS £379.99
- Capacity (Usable Litres) - 38/48
- Electrical Connection - Hard-wired
- Digital Display
- Programmable Timer
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 715 x 594 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Indesit |
| Model | DUI 12D IX |
| Also known as: | 869991712680 |
| EAN: | 0200000004105 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Digital Display | |
| Programmable Timer | |
| Twin Grill |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 86 L |
| Total oven power | 4100 W |
| Oven net capacity | 48 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Fan grill function | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Fan heating | Yes |
| Cleaning type | Catalytic (full) |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 2 |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.72 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 4100 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 17.8 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.68 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 25 W |
| Indesit technologies (cooking) | Digital Display, Easy Clean, Easy-clean interior, Programmable Timer, Twin Grill |
| Width | 594 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 715 mm |
| Weight | 43.2 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 800 mm |
| Package weight | 45.8 kg |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £93 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.