10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit C YSD 83D WW UK
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A++ Rated
£369
- Product code: 869991719620
- Capacity (kg) - 8
- QuickCycle
- 2in1 Filter
- Heat Pump
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 598 x 545 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Indesit |
| Model | C YSD 83D WW UK |
| Also known as: | 869991719620 |
| EAN: | 8050147719626 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| QuickCycle | |
| 2in1 Filter | |
| Heat Pump |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Drum volume | 92 L |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.5 m |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy consumption | 2.21 kWh |
| Annual energy consumption | 221 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 900 W |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Indesit technologies (clothes care) | Baby Cycle, Delicates, Quick Cycle, Rapid options, Refresh Programme, Sport |
| Depth | 545 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Depth with door open | 1040 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £123 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.