10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit KINH 1271 B4UK
No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
Service that goes further
- Product code: 869991722260
- Net Capacity - Fridge 193 Litres/Freezer 69 Litres
- No Frost
- Fresh Space
- Fridge Door Open
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Indesit |
| Model | KINH 1271 B4UK |
| Also known as: | 869991722260 |
| EAN: | 8050147722268 |
| No Frost | |
| Fresh Space | |
| Fridge Door Open | |
| Reversible Door | |
| LED Lighting | |
| Flexible Inner Door | |
| Adjustable Shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Display type | Analog |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 262 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 193 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 69 L |
| Freezing capacity | 3 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Cord length | 2.13 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 224 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 115 W |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 57.5 kg |
| Indesit technologies (food storage) | Fast Freeze, Fresh Space, No Frost |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1870 mm |
| Package weight | 62.3 kg |
| Country of origin | Romania |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.