10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPKF5351XP4UK
No Frost Fridge Freezer, 60/40, Silver, E Rated
£649.99
Save £40
Was £689.99
Free Delivery
Spread the cost:
£54.17 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£54.17 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 869991723830
- Net Capacity - Fridge 249 Litres/Freezer 102 Litres
- Dual No Frost
- VitalCare
- Even Flow
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2035 x 595 x 663

Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPKF5351XP4UK |
| Also known as: | 869991723830 |
| EAN: | 5054645723836 |
| Dual No Frost - Dual No Frost technology is our best solution to keep your fridge and freezer frost free. This model features two independent evaporators that consistently circulate air around both your fridge and freezer, so ice and moisture can't build up. It means you won't be left with soggy salads, and you'll never have to defrost your fridge or freezer again | |
| VitalCare - VitalCare technology recreates the natural daylight cycle inside your fridge, helping to keep your fruit and vegetables fresh, packed with nutrients, and rich in antioxidants for up to 7 days*. Its a thoughtful way to cut down on waste and keep your food full of life and flavour all week long. *Tested by Intertek for fruits and vegetables (blueberry, yellow pepper, tomato, parsley) directly exposed to the light technology compared to a refrigerator without the same technology installed (and compared to Day 0) over a 7-day period while preserved in the crisper | |
| Even Flow - Even Flow technology gently distributes consistent, cool air across every shelf, helping to maintain a stable temperature that preserves the taste and nutrients of your fruit and vegetables while reducing weight loss | |
| Fresh Shield - Keep your fruit and vegetables fresh with a specially designed drawer that circulates cool air slowly, maintaining the ideal temperature and humidity while preventing water droplets from forming. So you can enjoy nutritious meals and avoid food waste | |
| Inverter Compressor - Our quiet and durable Inverter Compressor immediately reacts to the door being opened, swiftly restoring a stable temperature to keep your food fresh and energy bills lower | |
| Fast Freeze - When you return home with the food shop, you can be sure your freezer will help to preserve the freshness of your food by freezing it in super speedy time |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door assembly | Door-on-door |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Number of adjustable shelves | 3 |
| Total net capacity | 351 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Total gross capacity | 351 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Holiday function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Fridge net capacity | 249 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Blue light technology | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| HarvestFresh technology | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Error indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 238 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 2035 mm |
| Weight | 76.1 g |
| Hotpoint technologies (food storage) | Dual No Frost, Even Flow, FreshShield, Inverter Compressor, SmoothFit™ |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 2100 mm |
| Package weight | 79 g |
| Country of origin | Romania |
| Dairy compartment | Yes |
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £216.66 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.