10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit INKF 8251 S4UK
Total No Frost Fridge Freezer, 60/40, Silver, E Rated
£359
Save £30
Was £389
Service that goes further
- Product code: 869991724620
- Net Capacity - Fridge 180 Litres/Freezer 70 Litres
- Total No Frost
- Fresh Space
- Adjustable Shelves
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1800 x 540 x 576
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Indesit |
| Model | INKF 8251 S4UK |
| Also known as: | 869991724620 |
| EAN: | 8050147724620 |
| Total No Frost | |
| Fresh Space | |
| Adjustable Shelves | |
| Flexible Inner Door | |
| LED Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Total net capacity | 250 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Fridge net capacity | 180 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Fridge gross capacity | 180 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezer gross capacity | 70 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 210 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 0.5 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 576 mm |
| Height | 1800 mm |
| Weight | 52 kg |
| Indesit technologies (food storage) | Fresh Space, Total No Frost |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1845 mm |
| Package weight | 57 kg |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.