10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit INKS 8261 S4UK
Low Frost Fridge Freezer, 70/30, Silver, E Rated
£333
Service that goes further
- Product code: 869991724890
- Net Capacity - Fridge 187 Litres/Freezer 75 Litres
- Low Frost
- Fresh Space
- Adjustable Shelves
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 540 x 550
Energy
Rating
| Type | Low Frost Fridge Freezer |
| Brand | Indesit |
| Model | INKS 8261 S4UK |
| Also known as: | 869991724890 |
| EAN: | 8050147724897 |
| Low Frost | |
| Fresh Space | |
| Adjustable Shelves | |
| LED Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Total net capacity | 262 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 187 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Fridge interior light | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer net capacity | 75 L |
| Freezing capacity | 3.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 215 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 48 kg |
| Indesit technologies (food storage) | Fresh Space, Low Frost |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 1820 mm |
| Package weight | 53 g |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.