10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPK2 6493 XP5UK
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, D Rated
Retail Price
£649.99
Save £150
Was £799.99
Service that goes further
- Product code: 869991727010
- Net Capacity - Fridge 340 Litres/Freezer 150 Litres
- Dual No Frost
- Even Flow
- Fresh Shield
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1920 x 700 x 745
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPK2 6493 XP5UK |
| Also known as: | 869991727010 |
| EAN: | 5054645727018 |
| Dual No Frost | |
| Even Flow | |
| Fresh Shield | |
| Touch Display | |
| Smooth Fit | |
| Inverter Compressor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 490 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 340 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 150 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 18 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.13 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 237 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 120 W |
| Current | 0.8 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 700 mm |
| Depth | 745 mm |
| Height | 1920 mm |
| Weight | 92.5 kg |
| Hotpoint technologies (food storage) | Dual No Frost, Even Flow, FreshShield, Inverter Compressor, SmoothFit™, Touch Control |
| Package width | 760 mm |
| Package depth | 900 mm |
| Package height | 2000 mm |
| Package weight | 98 kg |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.