10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPG2 6513 XK5E
American Fridge Freezer, Black, D Rated, Non-Plumbed
Service that goes further
- Product code: 869991727410
- Net Capacity - Fridge 422 Litres/Freezer 155 Litres
- Dual No Frost
- VitalCare
- Even Flow
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1823 x 832 x 700
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPG2 6513 XK5E |
| Also known as: | 869991727410 |
| EAN: | 5054645727414 |
| Dual No Frost - Dual No Frost technology is our best solution to keep your fridge and freezer frost free. This model features two independent evaporators that consistently circulate air around both your fridge and freezer, so ice and moisture can't build up. It means you won't be left with soggy salads, and you'll never have to defrost your fridge or freezer again | |
| VitalCare - VitalCare technology recreates the natural daylight cycle inside your fridge, helping to keep your fruit and vegetables fresh, packed with nutrients, and rich in antioxidants for up to 7 days*. Its a thoughtful way to cut down on waste and keep your food full of life and flavour all week long. *Tested by Intertek for fruits and vegetables (blueberry, yellow pepper, tomato, parsley) directly exposed to the light technology compared to a refrigerator without the same technology installed (and compared to Day 0) over a 7-day period while preserved in the crisper | |
| Even Flow - Even Flow technology gently distributes consistent, cool air across every shelf, helping to maintain a stable temperature that preserves the taste and nutrients of your fruit and vegetables while reducing weight loss | |
| Inverter Compressor - Our quiet and durable Inverter Compressor immediately reacts to the door being opened, swiftly restoring a stable temperature to keep your food fresh and energy bills lower | |
| Fast Freeze - When you return home with the food shop, you can be sure your freezer will help to preserve the freshness of your food by freezing it in super speedy time | |
| Door Open Alarm - The handy fridge door alarm will let you know if it's been accidentally left open, preventing any mishaps so your food stays fresh and energy is saved |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Anthracite, Black, Graphite |
| Built-in display | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Total net capacity | 615 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 422 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| HarvestFresh technology | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 155 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 234 kWh |
| Width | 832 mm |
| Depth | 700 mm |
| Height | 1823 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Package width | 894 mm |
| Package depth | 751 mm |
| Package height | 1939 mm |
| Package weight | 11.2 kg |
| Hotpoint technologies (food storage) | Adjustable Door Storage, Dual No Frost, Even Flow, Fast Freeze, Inverter Compressor, Touch Control |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of drawers | 5 drawer(s) |
| Country of origin | Turkey |
| Adjustable thermostat | Yes |
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.