10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IDE6VDCS1
Ceramic Electric Cooker with Double Oven, Silver, A Rated
- Product code: 869991729720
- Capacity (Usable Litres) - 75/38
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Double Oven |
| Brand | Indesit |
| Model | IDE6VDCS1 |
| Also known as: | 869991729720 |
| EAN: | 8050147729724 |
| Catalytic Liner in the Main Cavity | |
| Ceramic Hob | |
| Timer | |
| Light in Oven |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Silver |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 75 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Programmable oven | Yes |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.4 |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.75 kWh |
| Current | 43.7 A |
| Indesit technologies (cooking) | Digital Display, Forced Air, Programmable Timer, Residual Heat Indicator |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 61.4 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 65.5 kg |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 29th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.