2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Numatic Henry XL Plus NRV.370-11
Cylinder Vacuum Cleaner, Red
£189
£195 with delivery
Service that goes further
- Product code: 912061
- Bin Capacity (Litres) - 15
- Container Type - Dust bag
- Weight - 9.1 kg
- Cable Length (m) - 12.5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 510 x 360 x 370

| Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Brand | Numatic |
| Model | Henry XL Plus NRV.370-11 |
| Also known as: | 912061, Henry XL Plus NRV37011 |
| EAN: | 5028965808078 |
| Built to Last | |
| Built and tested to the same standards as Henry Original, HVR160, the UKs Best-Selling Vacuum. *Henry HVR160 is the overall best-selling domestic vacuum cleaner by volume when compared against all best-selling competitor models, based on GFK Sales Data, 2021 | |
| Stay Cleaning for Longer | |
| Built to last for unstoppable cleaning, its no wonder over 15 million Henrys have been made, with most still in use today | |
| Improves Filtration, Cleanliness and Capacity | |
| Proudly designed, engineered and made right here in the UK | |
| Easy, Clean and Safe Emptying | |
| Equipped with an advanced, 2-stage filtration system, Henry gets rid of dirt for good, trapping the mess in his big-capacity, high-efficiency HepaFlo bag. Making emptying quick, easy and mess-free, Henrys innovative self-seal tab locks all the dust in the bag, so unlike with bagless vacuums, you can empty with no dust, no mess and no allergens escaping | |
| A Tool For Every Job | |
| Ready for anything with x5 more capacity than many bagless vacuums and a whopping 10m cable, theres less stopping to empty and replug, meaning Henry gets the job done faster! |
| Maximum input power | 620 W |
| Type | Cylinder vacuum |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Dust bag |
| Dust capacity | 15 L |
| Product colour | Red |
| Tube type | Fixed |
| Flexible hose | Yes |
| Dust bag capacity | 15 L |
| Filter | Tritex |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Proper use | Home, Professional |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor, Soft floor, Stair steps, Tile, Upholstery, Vinyl, Wooden floor |
| Floor surfaces supported | Carpet, Hard floor, Laminate, Tiles, Wood |
| Operating radius | 31 m |
| Brand-specific features | Made in the UK |
| Country of origin | United Kingdom |
| Cord length | 12.5 m |
| Control type | Buttons |
| Width | 360 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 510 mm |
| Weight | 9.1 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 9.6 kg |
| Crevice tool | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Hose included | Yes |
| Filter type | Tritex |
| Maximum area covered | 31 mē |
| Cable length | 12.5 m |
| Air filter | Yes |
| HEPA filtration system | Yes |
| Output power | 620 W |
| Power cable length | 12.5 m |
| Input voltage | 230 V |
| Net weight | 9.1 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 510 x 360 x 370 mm |
| Battery type | N/A |
| Package dimensions (WxDxH) | 390 x 390 x 600 mm |
| Package weight | 9.6 kg |
| Filtration system | Yes |
| Filtering description | Tritex |
| Colour | Yes |
| Additional accessories | N/A |
| Nozzle | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.