1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko ASL1532PX
American Fridge Freezer, Stainless Steel, D Rated, Non-Plumbed
Service that goes further
- Product code: ASL1532PX
- Net Capacity - Fridge 347 Litres/Freezer 185 Litres
- Advanced Electronic Touch Control LED Display
- Fast Freeze Setting
- Quick Cool Setting
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 900 x 660
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | ASL1532PX |
| EAN: | 8690842621680 |
| Advanced Electronic Touch Control LED Display | |
| Fast Freeze Setting | |
| Quick Cool Setting | |
| Frost Free | |
| Door Open Alarm |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Brushed steel |
| Built-in display | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated flush handles |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 532 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 347 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 185 L |
| Freezing capacity | 14 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer temperature rise (max) | 9 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 347 L |
| Energy efficiency class | D |
| Width | 900 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 1770 mm |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 756 mm |
| Package height | 1862 mm |
| Beko technologies (food storage) | Quick Cool |
| No Frost system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
Advanced Electronic Touch Control LED Display
Control everything about your appliance without ever needing to open the doors - from using the touch control LED display to select Quick Cool or Fast Freeze options, to setting it to use less energy while you're on holiday.
Fast Freeze Setting
Ideal for locking in your food's vitamins and nutrients, the fast freeze setting in the top compartments of our freezers freeze your food 10% faster than the other shelves.
Quick Cool Setting
Great for maintaining your food's freshness, the Quick Cool setting provides a rapid cooling process to keep nutritional values and flavours intact.
Frost Free
There is no need to manually defrost the freezer. This great feature prevents ice building up and restricting valuable storage space.
Door Open Alarm
An alarm will sound if you accidentally leave the door ajar.
1 years parts and labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.