2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff B1DCC0AK3B N30
Built-In Electric Single Oven, Black, A+ Rated
- Product code: B1DCC0AK3B
- Capacity (Usable Litres) - 71
- Electrical Connection - Hard-wired
- LED - Display - simple, straightforward for clear reading
- CircoTherm
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 548 (excluding handle and door)
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Neff |
| Model | B1DCC0AK3B N30 |
| Also known as: | B1DCC0AK3B |
| EAN: | 4242004281092 |
| LED - Display - simple, straightforward for clear reading | |
| CircoTherm - Smart hot-air solution that lets you bake on up to three levels at once |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 71 L |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 275 °C |
| Hot air grilling | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Black |
| Knobs colour | Silver |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Cool door | Yes |
| Number of grids | 2 |
| Cord length | 1.2 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.94 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.69 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2990 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.2 |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| NEFF technologies (cooking) | CircoThermŪ |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 33.7 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 585 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 675 mm |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £133 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.