Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff N50 Slide and Hide B3ACE4HN0B
Built-In Electric Single Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: B3ACE4HN0B
- Capacity (Usable Litres) - 71
- Electrical Connection - Hard-wired
- CircoTherm
- LCD-Display - simple, straightforward with large characters for clear reading
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 548 (excluding handle and door)
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Neff |
| Model | N50 Slide and Hide B3ACE4HN0B |
| Also known as: | B3ACE4HN0B |
| EAN: | 4242004225164 |
| CircoTherm - our smart hot-air solution for simultaneous baking and roasting on up to three levels | |
| LCD-Display - simple, straightforward with large characters for clear reading | |
| Clip-on Rail - easily removed and installed telescopic rails for flexible use on all shelf levels |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 71 L |
| Total oven power | 2990 W |
| Oven net capacity | 71 L |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven power | 2990 W |
| Bottom heating | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Maximum temperature (convection) | 275 °C |
| Conventional cooking | Yes |
| Maximum temperature (conventional) | 275 °C |
| Cleaning technology | ecoClean |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Retractable knobs | Yes |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Door cooling fan | Yes |
| Door temperature (max) | 40 °C |
| Effective tray surface area | 1290 cm² |
| Number of grids | 2 |
| Cord length | 1.2 m |
| Certification | CE, VDE |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.04 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.81 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2990 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.3 |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 35 kg |
| Depth with door open | 635 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 480 x 415 x 357 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 585 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 670 mm |
| Grill grid included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.