10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko B3D58545UB
Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, Black, D Rated
Service that goes further
- Product code: B3D58545UB
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Sensor Drying Programmes
- Quick Programme - 8kg in 28 min
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 570 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | B3D58545UB |
| EAN: | 8690842688805 |
| Sensor Drying Programmes | |
| Quick Programme - 8kg in 28 min | |
| Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min | |
| UltraFast Washer Dryer | |
| RecycledTub Washer Dryers |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 55 L |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water fill | Cold |
| Tub material | Polypropylene |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Hand/wool, Pre-wash, Quick, Quick 14min, Rinse, Shorter wash, Spin/drain |
| Drying programs | Anti-Allergy Wash&Dry, Cotton, Cotton iron dry, Daily, Download cycle, Eco, Shirts, Synthetics, Synthetics iron dry, UV Hygiene freshen-up, Wash&Dry, Wash&Wear |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Cycle time washing & drying | 510 min |
| Number of drying programs | 5 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of drying temperature settings | 2 |
| Load balancing system | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Rinse hold | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| Drum Clean | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | HomeWhiz |
| Apps functions | Favourite programes, Remote start, Notifications, Remote monitoring, Web-based setup wizard |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 170° |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Hose diameter | 20 mm |
| Hose extender compatible | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 264 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.468 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.641 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Number of programs | 15 |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Professional installation required | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Beko technologies (clothes care) | UltraFast |
| Depth | 570 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 64 kg |
| Door opening diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 65 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
RecycledTub® Washer Dryers
Recycled plastic bottles are used in the production of Beko RecycledTub® machine tubs, accounting for up to 10% of the materials used in each tub. By transforming recycled plastic bottles into high-performance materials, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Quick Programme - 8kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washer dryer to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a large 8kg load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money
Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min
This handy programme allows you to wash and dry up to 5 shirts in only 60 minutes, great for solving last minute clothing dilemmas.
UltraFast Washer Dryer
Beko UltraFast washes and dries 5kg of laundry in less than three hours. Perfect for when you need great results but time is of the essence.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.