Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko B3D58545UW
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: B3D58545UW
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- UltraFast Washer Dryer
- Quick Programme - 8kg in 28 min
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 570 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | B3D58545UW |
| EAN: | 8690842688799 |
| UltraFast Washer Dryer | |
| Quick Programme - 8kg in 28 min | |
| RecycledTub Washer Dryers | |
| Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min | |
| Sensor Drying Programmes |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black, Grey |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cold, Cotton, Eco 40-60°C, Quick, Quick 14min, Rinse, Shorter wash, Spin/drain |
| Drying programs | Cotton, Cotton iron dry, Daily, Download cycle, Hygiene therapy, Shirts, Synthetics, Synthetics iron dry, Wash&Dry, Wash&Wear |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Cycle time washing & drying | 510 min |
| Number of drying programs | 5 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of drying temperature settings | 2 |
| Load balancing system | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| Fast+ function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | HomeWhiz |
| Apps functions | Favourite programes, Remote start, Remote monitoring, Web-based setup wizard |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 170° |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Hose diameter | 20 mm |
| Hose extender compatible | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 264 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Number of programs | 15 |
| Maximum temperature (back) | 40 °C |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Professional installation required | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Beko technologies (clothes care) | UltraFast |
| Depth | 570 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 64 kg |
| Door opening diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 65 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
Built to withstand lifes demands, our washer dryers are meticulously tested with the door opening and closing 20,000 times for proven durability. This rigorous process ensures reliable performance with every cycle, providing you with added peace of mind.
UltraFast Washer Dryer
Beko UltraFast washes and dries 5kg of laundry in less than three hours. Perfect for when you need great results but time is of the essence.
Quick Programme - 8kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washer dryer to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a large 8kg load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money
RecycledTub® Washer Dryers
Recycled plastic bottles are used in the production of Beko RecycledTub® machine tubs, accounting for up to 10% of the materials used in each tub. By transforming recycled plastic bottles into high-performance materials, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min
This handy programme allows you to wash and dry up to 5 shirts in only 60 minutes, great for solving last minute clothing dilemmas.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Loading
You've added an item to your basket.