2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele B990
Rotary Ironer, White
£1,599
Service that goes further
- Product code: B990
- No physical effort required thanks to high pressure
- Convenient ironing of large laundry pieces wide heater plate
- Individual work speed thanks to variable roller speed
- Iron difficult laundry items easily all-round free roller end
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 960 x 985 x 380
| Type | Rotary Ironer |
| Brand | Miele |
| Model | B990 |
| EAN: | 4002514443652 |
| No physical effort required thanks to high pressure | |
| Convenient ironing of large laundry pieces wide heater plate | |
| Individual work speed thanks to variable roller speed | |
| Iron difficult laundry items easily all-round free roller end |
| Product colour | White, Yellow |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Cover material | Cotton |
| Power | 3100 W |
| LED indicators | Yes |
| Width | 985 mm |
| Depth | 380 mm |
| Height | 960 mm |
| Weight | 38 kg |
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.