Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BBIE12301XMP AeroPerfect
Built-In Electric Single Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BBIE12301XMP
- Capacity (Usable Litres) - 72
- Electrical Connection - Hard-wired
- Pyrolytic Self-Cleaning Function
- AeroPerfect
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 567
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Beko |
| Model | BBIE12301XMP AeroPerfect |
| Also known as: | BBIE12301XMP |
| EAN: | 8690842570919 |
| Pyrolytic Self-Cleaning Function | |
| AeroPerfect | |
| RecycledNet | |
| Multi-function Oven | |
| Fan Assisted Cooking | |
| Touch Control LED Display |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Total oven power | 2600 W |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Oven power | 2300 W |
| Top heating power | 1100 W |
| Bottom heating | Yes |
| Bottom heating power | 1200 W |
| Top and bottom heating | Yes |
| Grill type | Variable rate grill |
| Grill power | 2200 W |
| Convection power | 1800 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Static cooking+ fan (fan assist) | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Low grill + fan cooking | Yes |
| Grill pan and internal rack | Yes |
| Pyro | Yes |
| Eco Pyro | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Cavity type | Formed runners |
| Certification | EN 60335-2-6, CE |
| Internal coating colour | Black |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Timer |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Power connection type | Hard-wired |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Interior light | Yes |
| Bulb shape | Circular |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 32.2 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 470 x 430 x 350 mm |
| Package tare weight | 2.39 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 655 mm |
| Package weight | 34.4 kg |
| Grill grid included | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Compliance certificates | CE |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Door Tested 15,000 Times For Proven Durability
To allow you to cook with confidence, our ovens undergo rigorous testing, with the door opening and closing 15,000 times, so you can relax knowing your appliance is built to last and will consistently create delicious meals every time.
Pyrolytic Self-Cleaning Function
Save time in the kitchen with our ovens that clean themselves at the touch of a button. The oven heats up to a super-hot 480C, burning away dirt and grease, and then all you have to do is use a damp cloth to wipe clean.
AeroPerfect™
AeroPerfect™ technology uses a constant stream of airflow in the oven to minimise temperature fluctuation for fast and even cooking every single time.
RecycledNet®
Our RecycledNet® ovens feature parts made from recycled fishing nets and industrial thread waste. By transforming waste into high performance materials, we are taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of our products, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Multi-function Oven
Bake perfect cupcakes, roast a delicious Sunday dinner or use the grill to make a hearty but healthy breakfast! A multi-function oven provides you with the ultimate in cooking flexibility by combining a fan and conventional oven, a grill and a host of different cooking functions.
Fan Assisted Cooking
Great for perfectly roasted meat and evenly baked desserts, fan assisted cooking uses even heat to speed up cooking thanks to the upper and lower heating elements.
Touch Control LED Display
Precise cooking times can be achieved using the easy to use touch control LED Display.
Loading
You've added an item to your basket.