Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja BC151UKBK Blast
Cordless Portable Blender, Black
£39.99
£45.99 with delivery
- Product code: BC151UKBK
- Powerful, portable cordless blender
- Easily blend smoothies, protein shakes & frozen drinks at home or on-the-go
- Perfect for the gym, park, car, work & more with leak-proof design
- USB-C rechargeable
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 270 x 90 x 85
| Type | Cordless Portable Blender |
| Brand | Ninja |
| Model | BC151UKBK Blast |
| Also known as: | BC151UKBK |
| EAN: | 0622356276726;622356276726 |
| Powerful, portable cordless blender | |
| Easily blend smoothies, protein shakes & frozen drinks at home or on-the-go | |
| Perfect for the gym, park, car, work & more with leak-proof design | |
| USB-C rechargeable | |
| Blast through frozen fruit & easily crush ice | |
| Take it anywhere with leak-proof sip lid & carry handle | |
| Ninjas most compact and quietest blender | |
| Dishwasher-safe lid & cup |
| Type | Portable blender |
| Product colour | Black |
| Removable bowl | Yes |
| Colour name | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Beaker | 0.53 L |
| Colour | Yes |
| Control panel colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Speed(s) | 1 |
| Bowl capacity | 0.53 L |
| Number of speeds | 1 |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Buttons |
| Capacity | 0.53 L |
| Number of functions | 1 |
| Blade material | Stainless steel |
| Power source | Battery |
| Input current | 3 A |
| Maximum charging time | 2 h |
| Width | 90 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 790 g |
| Package volume | 3200 cm³ |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 410 g |
| Package type | Box |
| Bowl included | Yes |
| Packaging content | Sip Lid, , Blending Vessel (530ml), , Vessel Cap, , Blade Cover, , Motor base with Power Blades Assembly, , USB-C Charging Cord |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
£39.99
£29.99
Save £10
Was £39.99
£59.99
2 x 470ml Ninja Cups
2 x Spout Lids
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £13.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.