Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja BC151UKPR Blast
Cordless Portable Blender, Purple
£39.99
£45.99 with delivery
- Product code: BC151UKPR
- Includes USB-C rechargeable Motor Base, Blending Cup, leak-proof easy-open Sip Lid with carrying handle, USB-C cable, Recipe Guide.
- Colour: Passion Fruit
- Water resistant USB-C rechargeable
- Easily blend at home or on-the-go
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 270 x 90 x 85
| Type | Cordless Portable Blender |
| Brand | Ninja |
| Model | BC151UKPR Blast |
| Also known as: | BC151UKPR |
| EAN: | 0622356276733;622356276733 |
| Includes: USB-C rechargeable Motor Base, Blending Cup, leak-proof easy-open Sip Lid with carrying handle, USB-C cable, Recipe Guide. | |
| Colour: Passion Fruit | |
| Water resistant USB-C rechargeable | |
| Easily blend at home or on-the-go | |
| Take it anywhere with leak-proof sip lid & carry handle | |
| Blast through frozen fruit and ice with the durable, stainless steel BlastBlade Assembly | |
| Top rack dishwasher-safe lid and cup | |
| Dimensions: H270mm x W90mm x L85mm. | |
| Weight: 790g |
| Type | Portable blender |
| Product colour | Purple |
| Removable bowl | Yes |
| Colour name | Passion Fruit |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Beaker | 0.53 L |
| Colour | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Speed(s) | 1 |
| Bowl capacity | 0.53 L |
| Number of speeds | 1 |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Buttons |
| Capacity | 0.53 L |
| Number of functions | 1 |
| Blade material | Stainless steel |
| Power source | Battery |
| Input current | 3 A |
| Maximum charging time | 2 h |
| Width | 90 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 790 g |
| Package volume | 3200 cm³ |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 410 g |
| Package type | Box |
| Bowl included | Yes |
| Packaging content | Sip Lid, , Blending Vessel (530ml), , Vessel Cap, , Blade Cover, , Motor base with Power Blades Assembly, , USB-C Charging Cord |
| Country of origin | United Kingdom |
Compare with similar items
£39.99
£49.99
£59.99
Save £10
Was £69.99
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £13.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.