Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja BC251UKNV Blast Max
Portable Blender
£89.99
£95.99 with delivery
- Product code: BC251UKNV
- Powerful blending: More powerful motor than the original Ninja Blast
- 3x blending functions: Automatic Crush & Smoothie modes, plus Manual Blend mode
- Removeable blending cup with leak-proof lid: Enjoy smoothies and more on-the-go
- Long-lasting rechargeable battery: Enjoy up to 25 blends on a full charge
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 300 x 90 x 115

| Type | Portable Blender |
| Brand | Ninja |
| Model | BC251UKNV Blast Max |
| Also known as: | BC251UKNV |
| EAN: | 0622356310253;622356310253 |
| Powerful blending: More powerful motor than the original Ninja Blast | |
| 3x blending functions: Automatic Crush & Smoothie modes, plus Manual Blend mode | |
| Removeable blending cup with leak-proof lid: Enjoy smoothies and more on-the-go | |
| Long-lasting rechargeable battery: Enjoy up to 25 blends on a full charge | |
| Dishwasher safe cup & lid: Easy to clean | |
| Auto-iQ Technology: Automatic pulse & pause patterns drive blades through ingredients | |
| 570ml* blending cup: Enjoy frozen drinks & more. (*490ml max fill capacity.) | |
| PowerBlast Technology: Powerful motor drives CrushBlade through ice & frozen ingredients | |
| Lightweight design: Weighs only 1.3kg |
| Type | Portable blender |
| Product colour | Navy |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Beaker | 0.57 L |
| Colour | Yes |
| Speed(s) | 1 |
| Number of speeds | 1 |
| Control type | Buttons |
| Capacity | 0.57 L |
| Number of functions | 1 |
| Blade material | Stainless steel |
| Power source | Battery |
| Width | 90 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 100 g |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
£89.99
£79
Save £20.99
Was £99.99
£89.99
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £30 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.