10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
BEKOPACK28
Beko Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£1,234.80
Save £26.20
Separate Price: £1,261
Service that goes further
KDVI90K
90cm Induction Range Cooker
- A
- Induction Technology
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
H92PK
90cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) - 590 depending on installation
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Carbon Filter for Recirculation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 560-905 x 900 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Beko KDVI90K
90cm Induction Range Cooker, Black, A Rated
| Type | 90cm Induction Range Cooker |
| Brand | Beko |
| Model | KDVI90K |
| Components | KDVI90K, H92PK |
| Also known as: | BEKOPACK28 |
| EAN: | 5023790043939 |
| Induction Technology | |
| Two Fan Ovens | |
| Separate Grill | |
| Interior Oven Lights |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Black |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LCD |
| Internal coating | Enamel |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1400 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 5 position | Central |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 power | 3000 W |
| Residual heat indicator | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 5 |
| Hob power source | Electric |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 58 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Programmable oven | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Cooling fan | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top left |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 3 size | Large |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 79 L |
| Oven 3 door opening | Side opening |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 12400 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 3 energy consumption (forced convection) | 0.94 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 86 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 99.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Leisure H92PK
90cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H92P Black |
| Components | KDVI90K, H92PK |
| Also known as: | BEKOPACK28 |
| EAN: | 8690842157943 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Noise Level (dB) | 70 |
| Control | Push Button |
| Energy Efficiency Class | C |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 500 |
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.