Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch BFL553MB0B Series 4
Built-In Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BFL553MB0B
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 900 W
- AutoPilot 7
- Red LED display control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 382 x 594 x 388
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | Bosch |
| Model | BFL553MB0B Series 4 |
| Also known as: | BFL553MB0B |
| EAN: | 4242005066308 |
| AutoPilot 7: every dish is a perfect success thanks to 7 pre-set automatic programmes | |
| Red LED display control: easy-to-use thanks to clear time display | |
| Pop-out controls: for an easy to clean front |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Solo microwave |
| Interior capacity | 25 L |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Retractable knobs | Yes |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 31.5 cm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Door colour | Black |
| Door material | Glass |
| Internal coating | Stainless steel |
| Clock function | Yes |
| Turntable material | Glass |
| Cord length | 1.3 m |
| Defrost function | Yes |
| Number of cooking programs | 3 |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 7 |
| Defrost programs quantity | 4 |
| Connected load | 1450 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 594 mm |
| Depth | 388 mm |
| Height | 382 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 328 x 369 x 208 mm |
| Installation compartment width | 56.8 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 38.2 cm |
| Weight | 18.5 kg |
| Package weight | 21.1 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.