2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense BI622AXPGUK
Built-In Electric Single Oven, Stainless Steel, A Rated
£279
- Product code: BI622AXPGUK
- Capacity (Usable Litres) - 77
- Electrical Connection - Power plug
- Plug & Play Installation
- Pizza Mode
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 564

Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hisense |
| Model | BI622AXPGUK |
| EAN: | 3838783048417 |
| Plug & Play Installation - Enjoy hassle-free installation with our plug and play oven. Designed for ultimate convenience, it simply plugs into a standard socket, eliminating the need for hard wiring or professional installation. Whether you're upgrading your kitchen or moving into a new home, you can set it up in minutes. Perfect for those looking for a quick and easy solution without compromising on performance - just plug it in and you're ready to cook | |
| 77L Capacity - Transform your kitchen with the Hisense 77L capacity oven, perfect for family meals and entertaining guests. This spacious oven features 5 cooking levels, allowing you to simultaneously cook meals, ideal for hosting guests or if youre an avid batch cooker | |
| Pizza Mode - Deliver restaurant-quality pizzas at home with the specialist Pizza Mode. By reaching 300C, it replicates the high heat of traditional pizza ovens for fast, even baking. Enjoy a perfectly crispy base, golden crust and deliciously melted toppings - in next to no time | |
| Fast Preheat - Designed to revolutionise your cooking routine, the fast preheat reaches 200C in just 5 minutes, saving you valuable time. Enjoy consistent cooking results with even bake distribution, perfect for quick weekday dinners or weekend feasts | |
| Steam Clean - Can't face to clean the oven manually? Steam Clean will become one of your favourite functions. Pour water directly into the tray and the hot steam will circulate around the ovens interior, softening the grime and grease, allowing you to wipe away any residue with ease | |
| Jet Black Glass Design - Enjoy the perfect combination of functionality and aesthetics with our jet black glass design, adding a touch of modern sophistication to your kitchen | |
| Even Bake - Inspired by traditional wood-burning ovens. Even Bake mode enables hot air to move around freely ensuring crispy results on the outside, while retaining moisture on the inside | |
| Intuitive Display with Push-In Dials - Designed with an intuitive display with sleek dial controls for effortless operation. The dials conveniently push in to create a flush, streamlined look, enhancing the ovens modern design and making cleaning a breeze. Enjoy both style and functionality with this innovative control system |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Total oven power | 2500 W |
| Oven net capacity | 77 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Oven power | 2300 W |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Grill power | 2300 W |
| Maximum temperature (convection) | 300 °C |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 11 |
| Cooling fan | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Cleaning technology | AquaClean |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Shelves material | Metal |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Top front |
| Retractable knobs | Yes |
| Handle material | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Cool door | Yes |
| Number of grids | 2 |
| Cord length | 1.5 m |
| Noise level | 42 dB |
| Certification | CE,UKCA |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.97 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.82 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2500 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 94.3 |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Power plug |
| Power plug type | Type G |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Hisense technologies (cooking) | Cool Door, Defrost Programme, Dynamic Cooling System, Even Bake, Fast Preheat, Frozen Food Mode, Gratin, Interior light, Pizza Mode, Plug & Play, Programmable Timer, Removable Door, Steam Clean |
| Installation compartment width | 565 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 564 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 26.4 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 28.4 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Grill grid included | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 25th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £93 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.