Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg BLC02BLMUK
Blender
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BLC02BLMUK
- 1400W motor
- 9 manual speed levels and Pulse function, for a wide variety of preparations, such as dried fruit butter, flours and vegetal milk
- 5 preset programs
- Single Serve or Family Serve modes to facilitate the preparation of single or multi portion of your favourite smoothies and frozen desserts
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 421 x 168 x 225
Smeg's high-performance blender BLC can perfectly combine different textures, allowing you to blend ingredients for a wide variety of preparations thanks to the dedicated automatic programs: Smoothie for a creamy fruits juice or a yoghurt, Green Smoothie for a specific treatment of green leafy vegetables, Frozen Dessert for fresh spoon desserts and Ice Crush for crushing ice or preparing refreshing cocktails and iced drinks.
In addition, Smeg BLC is also perfect for preparing flours, butters, creams, vegetable milk, soups and much more!
Painstakingly designed down to the smallest detail to offer a large, versatile and efficient appliance, this blender comes with 5 default functions: ice crusher for crushing ice, smoothie for thick and creamy shakes, pulse to speed up as necessary at the touch of a key, Frozen desert and Auto clean.
This versatile and efficient appliance also comes with the Single and Family serve modes to customize the quantities according to your personal usage and preferences and the Pulse function to perfectly check the duration and the frequency of the blending customize textures and preparations.
The Autoclean pre-set program cleans the jug after every use and facilitates the preparation in sequence of different recipes.
| Type | Blender |
| Brand | Smeg |
| Model | BLC02BLMUK |
| EAN: | 8017709334550 |
| 1400W motor | |
| 9 manual speed levels and Pulse function, for a wide variety of preparations, such as dried fruit butter, flours and vegetal milk | |
| 5 preset programs - (Smoothie, Green Smoothie, Frozen Desert, Ice-Crush, Auto-clean) | |
| Single Serve or Family Serve modes to facilitate the preparation of single or multi portion of your favourite smoothies and frozen desserts |
| Type | Tabletop blender |
| Product colour | Black |
| Removable bowl | Yes |
| Colour name | Black |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Number of knife wings | 4 |
| Detachable lid | Yes |
| Lid with filling hole | Yes |
| Locking | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Measuring scale | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Bowl capacity | 1.5 L |
| Number of speeds | 9 |
| Pulse function | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Rotational speed (min) | 9000 RPM |
| Rotational speed (max) | 22000 RPM |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Jug capacity | 1.5 L |
| Capacity | 1.5 L |
| Number of pre-programmed settings | 5 |
| Overload protection | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Auto-cleaning system | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Shaft material | Stainless steel |
| Blade material | Stainless steel |
| Material jar(s) | Tritan |
| Power | 1400 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 168 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 421 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 503 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Package type | Box |
| Measuring cup | Yes |
| Manual | Yes |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
Loading
You've added an item to your basket.