10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BLS4682
Built-Under Larder Fridge, Fixed Hinge, E Rated
£279
- Product code: BLS4682
- Net Capacity - Fridge 130 Litres
- Auto Defrost
- Reversible Doors
- Adjustable Thermostat
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 595 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-Under Larder Fridge |
| Brand | Beko |
| Model | BLS4682 |
| EAN: | 8690842608940 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Auto Defrost | |
| Reversible Doors | |
| Adjustable Thermostat | |
| Adjustable Glass Shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Concealed compartment | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Heavy Duty Self-closing |
| Fridge net capacity | 130 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Auto-close system | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 92 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 30 kg |
| Package tare weight | 2.58 kg |
| Package width | 636 mm |
| Package depth | 576 mm |
| Package height | 896 mm |
| Package weight | 33 kg |
| Total net capacity | 130 L |
Important Product Information: This is a built under Larder Fridge; it needs to be built underneath a worktop.
Auto Defrost
Fridge will automatically defrost, removing any ice formation on the back wall.
Reversible Doors
Convenient feature, if you are restricted on where you can place your appliance.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.