10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BM1WU3721W
Washing Machine, 7kg, 1200 Spin, White, B Rated
£269
- Product code: BM1WU3721W
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1200
- Quick Programme
- DrumClean Programme
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 496 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Beko |
| Model | BM1WU3721W |
| EAN: | 8690842643644 |
| Quick Programme | |
| DrumClean Programme | |
| Hand Wash Programme | |
| Child Safety Lock | |
| Anti-Allergy Programme |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening angle | 170° |
| Drum material | Stainless steel |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Washing programs | 20°C, Auto, Blouse/shirt, CoolClean, Cotton, Cottons with pre-wash, Delicate/silk, Hand/wool, Eco 40-60°C, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Quick 14min, Rinse, Spin/drain, Stain care, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 207 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Feet extension (min) | 0 mm |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.513 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Power plug current | 13 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 1.031 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 496 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 60 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 496 mm |
| Installation compartment height | 845 mm |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Manual | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 61 kg |
| Number of programs | 15 |
| Hose diameter | 20 mm |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Hose extender compatible | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| Washing class | A |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1827423 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
For added peace of mind, our washing machines undergo rigorous testing to ensure lasting durability. Each door is tested to open and close 20,000 times, guaranteeing reliable performance wash after wash.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
DrumClean Programme
Remove bacteria from the drum at the touch of a button with the DrumClean programme. Helping you benefit from more hygienic washing, the bacteria that builds up inside the drum will be cleaned at a hot 70C.
Hand Wash Programme
Keep your delicate fabrics feeling soft to the touch, this setting is ideal for hand-wash-only items and will move your clothes gently through the cycle to provide them with better care.
Child Safety Lock
You can stop curious little fingers from meddling with your washing cycle thanks to our child safety lock.
Anti-Allergy Programme
Great for allergy or asthma sufferers, our Anti-Allergy programme, helps reduce the number of allergens in your laundry including cat, dog and pollen allergens, as well as bacteria and fungi.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £89.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.