Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BM3T3822W
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BM3T3822W
- Capacity (kg) - 8
- Heat Pump Technology
- Sensor Drying Programmes
- Interior Light
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 598 x 545 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | BM3T3822W |
| EAN: | 8690842695971 |
| Heat Pump Technology | |
| Sensor Drying Programmes | |
| Interior Light | |
| Automatic Anti-Creasing Function | |
| Direct Drain of Water |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | White |
| Display type | LED |
| Large porthole door | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying programs | Bedding, Cotton cupboard dry, Cotton eco, Cotton, Daily, Down wear/duvet, Freshen-up, Gentle care, Hygienic drying, Jeans/denim, Outdoor/sport, Shirts, Synthetics, Timed, Towel, Xpress super short |
| Number of drying programs | 15 |
| Number of drying levels | 3 |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 40 °C |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cool tumble | Yes |
| Safety cut out | Yes |
| Low temperature | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Reverse drum operation | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto cooldown phase | Yes |
| Dryness level indicator | Yes |
| Automatic control | Yes |
| Dryness control method | Sensor |
| Water tank position | Top |
| Energy efficiency class | A+ |
| Heat source | Electric |
| Connected load | 900 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 4 A |
| Power plug current | 13 A |
| Beko technologies (clothes care) | Automatic Anti-Creasing Function |
| Depth | 545 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Direct drain hose included | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Ventilation requirements | Do not block front grille |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Can be installed under worktop | Yes |
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
Thanks to our meticulous testing, which includes the door opening and closing 20,000 times for proven durability, you can trust that your tumble dryer is built to last, delivering reliable performance cycle after cycle.
Heat Pump Technology
Your laundry is efficiently dried by using lower temperatures and reusing hot air, which also provides better protection for your clothes.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Interior Light
Making loading and unloading your laundry easier by lighting up the inside of the drum, our interior light helps you easily spot those smaller items that may get left behind.
Automatic Anti-Creasing Function
Perfect for those days when you can't unload your laundry right away, our automatic anti-creasing function rotates the drum periodically for up to 2 hours after a cycle has finished, separating your laundry to minimise creases.
Direct Drain of Water
Saving you from having to empty the water yourself, this tumble dryer includes a drain hose which can be connected to the drain pipe for direct and easy disposal of water.

Loading
You've added an item to your basket.