Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BM3T3833W
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BM3T3833W
- Capacity (kg) - 8
- SteamCure
- Heat Pump Technology
- Sensor Drying Programmes
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 598 x 545 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | BM3T3833W |
| EAN: | 8690842687440 |
| SteamCure | |
| Heat Pump Technology | |
| Sensor Drying Programmes | |
| Interior Light | |
| Automatic Anti-Creasing Function |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Large porthole door | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Cotton cupboard dry, Cotton eco, Cotton, Down wear/duvet, Gentle care, Hygienic drying, Hygienic freshen-up, Jeans/denim, Mix, Outdoor/sport, Shirts, Synthetics, Timed, Towel, Xpress super short |
| Cycle time | 197 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Energy consumption per cycle (full load) | 1.95 kWh |
| Number of drying levels | 3 |
| Left-on mode duration | 30 min |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 40 °C |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cool tumble | Yes |
| Safety cut out | Yes |
| Condensation efficiency class | B |
| Weighted cycle time | 156 min |
| Cycle time (partial load) | 125 min |
| Condensation efficiency | 81% |
| Condensation efficiency (partial load) | 81% |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.08 kWh |
| Low temperature | Yes |
| Weighted condensation efficiency | 81% |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Reverse drum operation | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto cooldown phase | Yes |
| Dryness level indicator | Yes |
| Cycle time (full load) | 197 min |
| Automatic control | Yes |
| Dryness control method | Sensor |
| Water tank position | Top |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.95 kWh |
| Annual energy consumption | 236 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 900 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 4 A |
| Power consumption (off) | 0.47 W |
| Power plug current | 13 A |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Beko technologies (clothes care) | Automatic Anti-Creasing Function |
| Depth | 545 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Direct drain hose included | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Ventilation requirements | Do not block front grille |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Can be installed under worktop | Yes |
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
Thanks to our meticulous testing, which includes the door opening and closing 20,000 times for proven durability, you can trust that your tumble dryer is built to last, delivering reliable performance cycle after cycle.
SteamCure
Enjoy perfectly refreshed clothes with Bekos SteamCure technology. Using the power of steam, SteamCure effectively removes odours and creases from clothes, without needing to put on a full wash programme. Perfect for quickly refreshing your favourite garments.
Heat Pump Technology
Your laundry is efficiently dried by using lower temperatures and reusing hot air, which also provides better protection for your clothes.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Interior Light
Making loading and unloading your laundry easier by lighting up the inside of the drum, our interior light helps you easily spot those smaller items that may get left behind.
Automatic Anti-Creasing Function
Perfect for those days when you can't unload your laundry right away, our automatic anti-creasing function rotates the drum periodically for up to 2 hours after a cycle has finished, separating your laundry to minimise creases.
Loading
You've added an item to your basket.