10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BM3WT3741W
Washing Machine, 7kg, 1400 Spin, White, B Rated
£249
Service that goes further
- Product code: BM3WT3741W
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Child Safety Lock
- Hand Wash Programme
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 496 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Beko |
| Model | BM3WT3741W |
| EAN: | 8690842634994 |
| Child Safety Lock | |
| Hand Wash Programme | |
| DrumClean Programme | |
| Slim Depth | |
| Quick Programme |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 170° |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | Black |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Blouse/shirt, Cold, CoolClean, Cotton, Cottons with pre-wash, Eco, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Quick 14min, Rinse, Spin/drain, Stain care, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 207 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption per 100 cycles | 44 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.444 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Power plug current | 13 A |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 1.031 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 496 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 62 kg |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Manual | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 63 kg |
| Hose diameter | 20 mm |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Hose extender compatible | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| Washing class | A |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
Slim Depth
Offering a great space-saving solution, the slim depth of this washing machine makes it easy to install into tight places.
Hand Wash Programme
Keep your delicate fabrics feeling soft to the touch, this setting is ideal for hand-wash-only items and will move your clothes gently through the cycle to provide them with better care.
DrumClean Programme
Remove bacteria from the drum at the touch of a button with the DrumClean programme. Helping you benefit from more hygienic washing, the bacteria that builds up inside the drum will be cleaned at a hot 70C.
Child Safety Lock
You can stop curious little fingers from meddling with your washing cycle thanks to our child safety lock.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.